Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Strategia stagnacji i pogłębiania luki rozwojowej województwa podlaskiego
Kalendarium
16-07-2013

Strategia stagnacji i pogłębiania luki rozwojowej województwa podlaskiego

Zakończyły się konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020. W konsultacjach wziął również udział zespół ekspertów z Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej pod moim kierunkiem. Swoją opinię przedstawiliśmy na piśmie obszernie ją uzasadniając. W szczególności zwróciliśmy uwagę, że strategia rozwoju regionu powinna proponować autentyczne kierunki i metody rozwoju, które stratedzy doskonale rozumieją i są głęboko przekonani o ich słuszności. Dokument strategiczny staje się strategią dopiero wówczas, gdy pokazuje (na właściwym takiemu dokumentowi poziomie szczegółowości) sposoby osiągania celów. Bez tego ważnego aspektu dokument ma niewielką wartość jeśli chodzi o zdynamizowanie rozwoju regionu.

Województwo podlaskie jest jednym z najsłabiej rozwiniętych gospodarczo regionów kraju o niskiej stopie życiowej mieszkańców. Niska konkurencyjność lokalizacyjna regionu, niska innowacyjność technologiczna, procesowa i produktowa powodują niewielkie zainteresowanie kapitału zagranicznego i krajowego inwestowaniem w regionie. Zdaniem zespołu opiniującego, prezentowana strategia rozwoju województwa podlaskiego nie wyszła poza dotychczasowe schematy i nie wskazuje istotnych sposobów na pokonania luki rozwojowej istniejącej pomiędzy województwem podlaskim a innymi regionami kraju i Europy. Strategia powiela stare wzorce, opierając się w większości na propozycjach działań stereotypowych, tkwiących w utartych koleinach stagnacji. Niestety, w ten sposób region będzie zawsze w tyle za innymi bardziej rozwiniętymi regionami kraju i Europy.

Zdaniem autorów opinii, szans rozwojowych województwa podlaskiego należy przede wszystkim upatrywać w paradygmacie skokowego wzrostu produktywności, wynikającego z opanowania i wdrożenia innowacyjnych procesów produkcyjnych i przetwórczych wykorzystujących osiągnięcia przełomowych technologii, na których należałoby oprzeć rozwój regionu, chroniąc jednocześnie jego niepowtarzalne walory środowiskowe.

Mimo że w dokumencie odwołano się kilka razy do pojęcia „inteligentnej specjalizacji”, to uczyniono to w sposób bardzo ogólny, bez merytorycznego uzasadnienia, wskazując przy tym obszary o niskiej produktywności.

Niestety, uwagi zespołu eksperckiego Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej zostały prawie w całości zignorowane przez autorów strategii i zarząd województwa. Podjęta z nami próba dyskusji miała charakter pozorny i sprowadzała się do wychwalania przyjętych w projekcie strategii zapisów.

Będę szczęśliwy, jeżeli nasza ocena, że po roku 2020 województwo podlaskie pozostanie na ostatnich miejscach rankingów w zakresie rozwoju społeczno-gospodarczego i nastąpi dalsze powiększenie luki rozwojowej w odniesieniu do innych polskich województw okaże się błędna. Niestety, ani w filozofii strategii, ani w jej zapisach nie widzę szans na realizację odmiennego od naszych ocen scenariusza.

Pełny tekst opinii  opinia WZ

Sprawozdanie z konsultacji społecznych projektu Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020 Sprawozdanie

Podziękowania od Marszałka Województwa Podziękowania

Sprawozdanie z konsultacji społecznych projektu Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020: http://www.strategia.wrotapodlasia.pl/pl/Aktulanosci/var/resources/154/248/34/sprawozdanie_z_konsultacji_srwp_zal_do_uchwaly.pdf